Kalp Sağlığı Egzersizleri Nedir? Neden Önemlidir?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölüm nedenleri arasında kardiyovasküler hastalıklar önemli yer tutmaktadır. Ulusal Hastalık Yükü ve Maliyet Etkililik Projesi verilerine göre , Türkiye’de kardiyovasküler hastalıklar %47.7 ile birinci ölüm nedenidir. Türkiye’de kardiyovasküler hastalık profiline göre, tüm ölüm nedenleri içinde kardiyovasküler hastalık oranı ,erkeklerde %43.9 ; kadınlarda ise %52.3’dür.

Kardiyopulmoner Egzersiz Eğitimi Neden Önemlidir?

Kardiyopulmoner egzersiz eğitimi,kardiyovasküler hastalıklarda  ve  akut koroner sendromda, birincil ve ikincil korumada önemli yere sahiptir. Kardiyak egzersizler, yaşam süresini uzatır, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesini olumlu yönde etkiler.

Kalp problemi  olan veya daha önce kardiyak cerrahi geçirmiş bireylerin egzersizlerinde çok dikkatli olmaları gerekir. Bilinçli yapılan egzersiz yaşam kalitenizi arttırırken ,bilinçsiz yapılan egzersizler kalbe aşırı yük bindirmektedir.

Merkezimizde kardiyak egzersizler fizyoterapistlerimiz tarafından yapılmakta ve düzenli olarak kardiyak testlerle durumunuz değerlendirilmektedir.

Kardiyak Egzersizin Yararları

1) Risk faktörlerinin düzeltilmesi

-Kan glukozu ve kan yağlarında düzelme

-Kilo kontrolü

-Sigaranın bırakılması

2) Egzersiz kapasitesi ve Fonksiyonel kapasitede artış

-Aerobik Kapasitede artış

– Kuvvet, esneklik ve denge artışı

-Kemik mineral dansitesinde artış

-Mortalitede azalma

-İnflmatuar belirteçlerde düzelme

Kardiyopulmoner Testler / Kalp Sağlığı Testleri

Kardiyopulmoner egzersiz testleri bireyin egzersiz sırasındaki kapasitesini değerlendiren ve kişiye özel bir progam çıkarmamızı sağlayan klinik testlerden oluşur.Testler fizyoterapistler tarafından değerlendirilir . Değerlendirme sonucunda kalp sağlığınıza uygun egzersiz programı yapılır.

Her 12 seans  sonunda kardiyopulmoner kapasitenizdeki gelişimi görmek için uygulanan testler tekrarlanır.

 

3) Psikososyal ve Davranışsal Yararları

-Risk faktör eğitimi ve farkındalığı

-Sağlık algısında düzelme

-Depresyon ve anksiyetede azalma

-Yaşam kalitesinde artış

vakum tüplü güneş enerji sistemleri detay enerji Beylikdüzü Perdeci