Schroth Terapi Nedir?

Schroth Yöntemi Tarihçesi

Fizyoterapist Katharina Schroth 1894 yılında doğdu.  Gençlik yıllarında skolyoz teşhisi kondu. Kendi omurga eğriliğini düzeltmek için korse kullanmaya başladı. Skolyoz korsesi kullanımından istediği sonucu alamadığı için ve korse ile yaşam kalitesi düştüğü için kendi vücudunu tedavi etme yolları aradı.

Katherina Schroth özel geliştirdiği nefes teknikleri ve üç boyutlu egzersizler ile omurgasında iyileşme meydana geldiğini fark etti.Zamanla başka skolyoz hastalarını da tedavi etmeye başladı ve Almanya’da Schroth Kliniği’ni kurdu.

Schroth yönteminin sonuçları  1934 yılında uzmanlardan oluşan bir komisyon tarafından, diğer yöntemlerden çok daha ileride bulundu. Yıllar içinde sürekli olarak güncellendi ve Almanya’dan sonra Avrupa’nın çoğunda ve Amerika’da skolyozun başlıca tedavisi oldu.

Oluşturulan Schroth Kliniği Almanya’nın Bad Sobernheim kasabasında bulunmaktadır. Halen hizmette olan ve tüm dünyadan gelen hastaları tedavi eden bu klinik, 1980’lerin sonundan itibaren dünyanın dört bir tarafından gelen fizyoterapistlere İngilizce ve Almanca dillerinde eğitim vermektedir.

 

Schroth Yöntemi Nedir?

Schroth yöntemi skolyoz gibi omurga deformitelerini düzeltmek için geliştirilmiş üç boyutlu bir egzersiz modelidir. 1927’den beri Almanya’da skolyoz tedavisinde konservatif tedavi yönteminin temel taşıdır , ancak Türkiye’de yeni uygulanmaya başlanan bir egzersiz tedavi metodudur.

Skolyoz için özelleştirilmiş Schroth egzersiz yöntemi başlıca; gövdenin uzatılması, vücut dengesizliklerinin düzeltilmesi, özel nefes alma tekniği kullanılarak uygulanan konservatif (cerrahi dışı koruyucu) tedavi metodudur. Özel nefes alma tekniği skolyozdan etkilenen göğüs kafesinin şeklini değiştirmek için kullanılır ve Schroth yönteminin en önemli yapı taşıdır. Nefes tekniği fizyoterapist tarafından, eğriliğin şekline ve yönüne göre özel olarak öğretilir.

Erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Birçok skolyoz ilerlemeden tespit edilirse cerrahiye gerek kalmadan tedavi  edilebilmektedir!

Merkezimizde üç boyutlu schroth egzersizleri ile birlikte; dinlenme, oturma, sosyal aktiviteler sırasında üyenin yapması gerekenler, kaçınması gereken pozisyonlar, uyuma ve dinlenme pozisyonları çok iyi bir şekilde öğretilmektedir. Eğriliği artırıcı pozisyon ve hareketlerden uzak durulması açı kontrolünü olumlu yönde etkilemektedir.

Schroth Egzersizleri Reçetelemesi Nasıl Olmalıdır? 

İki farklı kişide aynı sebeple ortaya çıkan skolyoz, aynı şekilde seyir göstermez. Skolyozun kişilere göre değişen kendine özgü tedavi yöntemi vardır. Schroth yöntemi eğriliğe göre özel pozisyonlamaları ve üç boyutlu egzersizleri içerir. Bu yüzden sadece eğitimini almış fiyoterapistler tarafından egzersiz reçetelemesi yapılabilir.

İlk olarak skolyozun tipine ve yönüne göre (c veya s, sağ veya sol) iç bükey kısmının genişlemesine imkan tanıyan özel pozisyonlar öğretilir. Terapist bu pozisyonlamalarda  havlu, pirinç çantası, silindir vb. araçlardan yararlanır.

Pozisyonlamalar öğretildikten sonra üç boyutlu schroth egzersizleri öğretilir. Egzersizler basitten zora doğru ilerleyen ve KİŞİYE ÖZEL egzersizler olmalıdır.

KlinikSport’da skolyoz egzersizlerine başlamadan önce spor hekimimizin değerlendirmesinden sonra ISST ‘International  Schroth – 3 dimensional Scoliosis Therapy’ -Schroth terapitleri tarafından egzersizleriniz uygulanmaktadır.

Skolyozlu üyelerimize sadece schroth terapisi programı değil aynı zamanda klinik yoga ve klinik pilates egzersizleri ile kombine egzersiz programı çıkarılmaktadır. Hekimimizin ve omurga terapistimizin değerlendirmesine göre manuel terapi seansları da schroth terapi seanslarına dahil edilir.

Schroth Metodunun Temel Presipleri Nelerdir? 

 

-Rotasyonel solunum,

-Core stabilizasyon,-Pelvik düzeltme,

-Doğru posizyonlama,

-Uygun mobilizasyon, masaj, stretch (germe) uygulamaları,

-Simetrik farkındalık odaklı günlük yaşam.

Schroth Yönteminin Yararları Nelerdir?

-Postüral düzgünlüğünü arttırmak

-Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan ağrıları azaltmak(sırt-bel ağrıları)

-Egzersizle ve özel solunum teknikleriyle kardiyopulmoner fonksiyonu arttırmak

-Kaburgalarda ve kürek kemiklerinde oluşan asimetrileri düzeltmek-Omurgada oluşan eğriliklerin ilerlemesinin durdurulması veya yavaşlatılması

-Omurga deformitelerini düzeltmek ve göğüs kafesi iç kaslarını geliştirmek.

Scroth Egzersizlerinin Bilimsel Kanıt Değeri Var mı?

Skolyoz tedavisinde pek çok ülkede özel egzersiz yöntemleri kullanılmaktadır . SOSORT (Society on Spinal Orthopaedic and Rehabilitation Treatment ) ve İtalyan yönergeleri skolyoz tedavisinde konservatif tedavinin (cerrahi dışı tedavinin) ilk basamakta yer alması gerektiğini vurgulamaktadırlar. Konservatif tedavinin ilk basamağı da özel egzersiz yöntemleridir.

Scroth Yöntemi Klinik Olarak Bir Çok Bilimsel Çalışma İle İspatlanmıştır.

Schroth yöntemi iyi araştırılmıştır. Bilimsel literatürdeki klinik çalışmalar Schroth yönteminin eğriliğin ilerlemesini durdurabileceğini, azaltabileceğini, cerrahi gereksinimini ve ağrıyı azalttığını, vital kapasiteyi arttırdığını göstermiştir. Literatürdeki bir çalışmada da  schroth egzersizleri uygulandıktan sonra 3 yıl takip edilen skolyozlu bireylerin eğriliklerinin kontrol altına alındığı yer almaktadır.

 

vakum tüplü güneş enerji sistemleri detay enerji Beylikdüzü Perdeci