Skolyoz Nedir?

Normal ve sağlıklı omurgada omurlar arkadan bakıldığında yukarıdan aşağıya yani boyun,sırt ve bel bölgelerinde düz bir hat şeklinde uzanır. Skolyoz (Omurga eğriliği) omurganın herhangi bir bölgesinde sağ ya da sol yana doğru eğrilmesi anlamına gelir. Omurganın yana 10 derecenin üzerindeki eğilmesi skolyoz olarak tanımlanır. Sağ veya sola doğru eğrilen omurga aynı zamanda kendi ekseni etrafında da döner. Bu nedenle üç boyutlu bir deformitedir. (şekil bozukluğudur)

Skolyoz aslında bir hastalık değil bir bulgudur. Nasıl ki farklı hastalıklara bağlı olarak ateş ya da ağrı gibi bulgular ortaya çıkabiliyorsa, çeşitli hastalıklar da skolyoza neden olabilir. Bu nedenle skolyoz hastalık değil, sağlıklı bir omurga yapısında oluşan biçimsel bir deformite olarak tanımlanabilir.

Bebeklerden yetişkinlere kadar her yaştan kişiyi etkileyebilir, ancak çoğunlukla 10-15 yaşlarında başlar.Omurgasında eğriliği olan kişilerin ancak yüzde 10’unda skolyoz, tedavi gerektirecek dereceye ilerler.

 

Skolyozun Nedeni Nedir?

Skolyoza neyin sebep olduğu tam olarak bilinmiyor. Ağır çanta taşımanın, yapılan spor türünün veya kötü duruşun skolyoza neden olduğunu gösteren bir kanıt yok. Genetik yatkınlığın neden olabileceği düşünülüyor.

Skolyozun Toplumda Görülme Sıklığı Nedir? 

Skolyoz en eski bilinen omurga deformitesidir  ve oldukça sık görülen bir problemdir. Farklı illerde yapılan okul taramaları skolyoz sıklığının % 0.2 ile % 4 arasında değişim gösterdiğini ortaya koymuştur .Diğer ülkelerin istatistikleri göz önünde bulundurularak yapılan tahminlere göre ise Türkiye’de okul çocuklarında %1.5 oranında görülmekte olup , 207.000′ e yakın skolyozu olan birey olduğu tahmin edilmektedir . Skolyoz Destek Grubu ise Türkiye’de 2.5 milyon skolyozlu birey olduğunu belirtmektedir .

Skolyoz Nasıl Anlaşılır?

Her ne kadar omurga eğriliği olsa da baş (kafa) sıklıkla aynı hizada kalır. Bu nedenle dışardan bakıldığında eğer açı çok yüksek değilse anlaşılması zor olabilir. Burada esas görev anne babaya düşmektedir. 30 saniyelik bir inceleme ile skolyoz anlaşılabilir ve erken tanı ile daha kolay tedavi edilebilir.

Genellikle gelişme çağının başlangıcında, çocukta omuz asimetrisi, sırtın bir bölümünde kabarıklık, kalçaların aynı seviyede durmaması, bel kıvrımlarında görülen simetri gibi bulgularla çocuğun gövde görünümündeki bozukluk veya önce giyebildiği giysilerin vücuda tam oturmaması ve giysinin omuz çizgilerinin asimetrik olması  ailelerin doktora başvurmasındaki en önemli nedenlerdendir.

Omurgaya arkadan bakıldığında çoğunlukla net bir şekilde eğriliği göremeyebiliriz. Genellikle skolyoz öne eğilme durumlarında anlaşılabilir. Bu yüzden çocuklarınızı doktora götürmeden önce öne eğilme testini kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Skolyozda Konservatif (Ameliyat Dışındaki) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Skolyoz tanısı konulan bireylerde 20 dereceye kadar egzersiz önerilirken, 20 derece ve üzerindeki eğriliklerde egzersiz ile birlikte ortezleme de kullanılmaktadır. Ortezlemedeki amaç; eğriliğin kontrolünün sağlanması, dengenin arttırılması, kişinin dış görünüşünün düzeltilmesi, eğrilik artışının kontrol altına alınmasıdır.

Şunu unutmamalıyız hangi tedavi yöntemi uygulanırsa uygulansın egzersiz altın standarttır!

KİFOZ / KAMBURLUK

Kifoz (Kamburluk) Nedir?

Sağlıklı bir omurga tüm bedenin temel yapı taşıdır ve düzgün bir dizilime sahip olmalıdır. İnsan omurgasına yandan bakıldığında anatomik olarak birbirini izleyen ters eğrilikler (boyunda, sırtta, belde ve leğen kemiğinde) bulunur. Örneğin göğüs, sırt bölgemizde bir kifoz (kambur) varken bunu izleyen bel bölgemizde bir çukurluk vardır.

Kamburluğun fizyolojik olarak kabul edilen ölçüsel bir sınırı vardır.İnsanın rahat ayakta durduğu pozisyonda çekilen yan radyografisinde yapılacak bir açı ölçümünde, bu sınır 20 derece ile 45 derece arasında değişmektedir.

Kifoz (Kambur) Artışı Neleri Etkiler?

Eğriliğin derecesi arttıkça başka sağlık sorunları da görülebilmektedir. Omuzların öne doğru yuvarlaklaşması, başın öne doğru çıkık durması, göğüs kafesinin içe doğru çökmüş görünmesi zamanla sırt ve boyunda ağrılara, solunum problemlerine, omurlarda disk patolojisine neden olabilmektedir.

Yapısal Kamburluk (Scheuermann Hastalığı) Nedir?

Kişinin fizyolojik ayakta duruşta dahi 55 derecenin üzerinde olan ve çoğu zaman altta yatan bir kemik veya yumuşak doku patolojisine bağlı ortaya çıkan kamburluktur. Bu kamburluk doğuştan omurga anomalilerine (konjenital kifoz), bazı kemik hastalıklarına (iskelet displazisi, nörofibromatozis vs.), omurga enfeksiyonu (omurga tüberkülozu vs.) veya omurga kırıklarına bağlı omurların hasar görmesiyle oluşabilen çeşitli sinir ve kas hastalıklarına bağlı olabilir.

Posizyonel (Postüral) Kamburluk Nedir?

Fizyolojik ayakta duruşta 35 derecelik kifozu olan bir insanın kötü duruşa bağlı kamburluğunun (kifozunun), örneğin 45 dereceye çıkmasıdır. Ailelerin çocuklarında gördükleri kamburluk şikayetinin en sık nedeni budur.

Postüral Kamburluğun Nedeni Nedir?

Postürel kamburluğun en önemli sebepleri kötü pozisyonda oturuş ve fiziksel kondisyon yetersizliğidir. Özellikle günümüz çocukları vakitlerinin büyük çoğunluğunu okul, dershane ve bilgisayar üçgeninde geçirmektedir. Bu yaşam tarzı hem çocuklarımızın vakitlerinin büyük çoğunluğunu kötü oturuş pozisyonunda geçirmesine neden olmakta hem de spor yapamadıkları için kötü bir fiziksel kondisyona sahip olmalarına neden olmaktadır.

Postüral Kamburluk Düzeltilebilinir mi?

Ailelerin aslında bu konuda en çok yaptıkları şey sürekli olarak çocuklarını “dik dur” diye uyarmaktır. Çocuk çoğu zaman uyarılınca dik durmakta ve akabinde tekrar kambur pozisyonuna dönmektedir. Ardından ikinci, sonra bir üçüncü uyarı gelmekte ancak uyarılar hiçbir şekilde işe yaramadığı gibi aile ile çocuklar arasında bazen ciddi gerginliğe ve inatlaşmaya neden olmaktadır.

Merkezimizde Kifozun (Kamburluğun) Düzeltilmesi İçin Neler Yapıyoruz?

Merkezimizde dik durma testi ve postür analizi yapıldıktan sonra kamburluğun(kifozun) derecesi belirlenir. Mevcut kamburlukların(kifozun) birçoğu postüral kamburluktur. Bazen dik duruş ve postür analizlerimizde, kamburluğun en çıkıntılı yeri hiç düzelmez. Böyle bir durumda da doktorunuza başvurarak yardım alırız ve birlikte egzersiz programlarınızı yürütürüz.

Merkezimizde; kişinin günlük yaşam aktivite eğitimi, oturma alışkanlığı düzeltilmesi, evde ve okulda kullandığı masa yüksekliği sandalye uyumu gibi ergonomi eğitimleri verilmektedir. Daha sonra fizyoterapistlerimiz tarafından detaylı bir postür(duruş) analizi, ayak analizi, vücut segmentleri dizilimi, bacak uzunluğu eşitsizlikleri, kalça asimetrisi, omuz seviyeleri gibi birçok parametre değerlendirilir ve bilimsel olarak kanıt değeri olan schroth method, klinik pilates , manuel terapi ve solunum kapasitesinde azalma varsa solunum terapisi uygulanır.

Postür(Duruş) bozuklukları ile merkezimize başvuran üyelerimizde yüz güldüren sonuçlar elde etmekteyiz. Siz de duruşunuzda bir değişim yaratmak istiyorsanız, merkezimizde sizleri ağırlamaktan mutluluk duyarız.

vakum tüplü güneş enerji sistemleri detay enerji Beylikdüzü Perdeci