Neden Biz?

Skolyoz tedavisinde iyi sonuç alabilmek için multidisipliner bir ekiple çalışılıp korse ve egzersiz tedavisinin birbiriyle uyumlu ilerlemesi gerekmektedir. Merkezimizdeki tedavilerde Almanya’nın skolyoz için özelleştirilmiş ve bilimsel olarak kanıtlanmış ISST Schroth Sistemini uyguluyoruz ve ileri açılı skolyozlarda en önemli tedavi kollarından birisi de bizim egzersiz sistemimize uygun korse uygulamasıdır.

Hastalarımız Korse Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?
Korselerin malzemeleri aynı olsa da önemli olan eğriliğe uygun ve açıyı doğru yerden hem dönüş hem de itiş yapan 3 boyutlu bilimsel olarak kanıt değeri olan korseleri tercih etmeliler. Daha önceden kullanılan Boston tipi korserler çocuğu sadece sıkmakta ve omurganın eğriliklerini 3 boyutlu düzeltici ittirme özelliği olmadığından etkinliğinin az olduğu ve açının azaltılmasında etkili sonuçlar alınmadığını bilimsel olarak öne süren yayınlar bulunmaktadır..

Korse malzemeleri aynı olduğu için hastalar farklı korse tiplerini aynı korse zannetmektedir. Hastalar skolyoz korse tiplerindeki farkı anlayamadıklarından uzman ve skolyozu bilen merkezlerde yapıldığına emin olmalıdır.

Teknolojinin ilerlemesi ile tarama ve 3d yazıcı kullanılarak korse yapımı ülkemizde de artış göstermektedir. Merkezimizde taramadan sonra hasta modellemesi üzerinde oynanarak korse modellemesi yapımı kullanılmaz! Almanya’ya hasta taramaları gönderilip Almanya’nın data programıyla eşleşen kişiye ve schroth tedavi yöntemine en uygun data merkezden gönderilir ve Almanya’nın gönderdiği data 3d yazıcıda batırılır ve hastaya o korse verilir.

Almanya’dan gelen datalar klinik olarak kanıtlanmış Cheneau kütüphanesine dayalı dünyada en yaygın uygulanan cheneau tipi korse modellerindendir. Korselerimiz insan eli değmeden tamamı dijital ortamda yapılmış tasarımlarla elde edilir.Korsede alçı kalıp alımı gibi işlemler olmadığı için tarama ve vücutta belli noktaların işaretlemesi yapılmaktadır.3D yazıcılardan yapılacak Korse yapımındaki en önemli nokta ölçü alımıdır. Alınan ölçüler ve tarama ne kadar doğru ise hastaya en uygun data bulunabilir ve en doğru korse basımı öyle sağlanır. Merkezimizde ölçüleri skolyoz konusunda uzmanlaşmış ISST terapistleri almaktadır!

Elde ettiğimiz korselerimiz etkisi klinik olarak kanıtlanmış kütüphaneye dayalı olduğu için tutarsızlık söz konusu olmuyor ve tedaviyi daha verimli hale getirmemizi sağlıyor. Bir de hazır gelen korseyi tercih edip korseye göre hastayı adapte etmek istemediğimizden dolayı daha agresif, daha çok vücuda oturan, çok daha fazla bası uygulayan skolyozun tipine göre özel yapılmış Cheneau tipi korseyi tercih ediyoruz.

Cheneau Skolyoz Korsesi Nedir?

Dr. Jacques Cheneau tarafından geliştirilen ve halen Avrupa’da en sık kullanılan modeldir. Cheneau korsenin skolyotik eğrilik üzerindeki düzeltici etkisini pasif düzeltme ile dokuların konveks taraftan konkav tarafa yönlendirilmesi ve bu şekilde eğriliğin maksimum düzeltilmesi ile açıklayabiliriz. Ayrıca omurganın korse içinde uzatılması ve vertebralar üzerindeki yükün kaldırılması ile göğüs kafesinin kontrolü sağlanır. Korse içindeki bireyin solunum hareketleri ile asimetrik eğrilik kontrol edilir.

Ne Kadar Kullanılır?
Kemik gelişimi sona erene dek takılan korselerin kullanım süresi eğriliğin büyüklüğüne göre değişmekle beraber genelde ergenliğin bitişine kadar devam eder. Çocuklukta konulan teşhislerde ve bazı durumlarda bu süre yıllar bazında uzayabilir.
Eğriliklerin ilerlememesi adına, iskelet gelişimi tamamlana kadar korse ve yardımcı tedaviler kullanılır. Genellikle ergenlerde tedavide üst aşamalara çıkıldığında 20-21 saatten fazla korse kullanımı önerilir.

Skolyoz Korsesi İçin Ölçü Nasıl Alınır?

Uzman ISSTe bağlı Schrıth terapistlerimiz tarafından detayli ölçüm alındıktan sonra veri Almanyaya iletiliyor almanyada birçok data içinden kişiye en uygun data belirlenip o korse basım işlemine alınıyor. Korse basimı 3D yazıcı ile özel yazılımlar kullanılarak şu an bilinen en iyi korse tipi olan chosee korsesi kişiye en uygun şekilde yapılıyor.

Skolyoz Korse Tedavisi
Özellikle büyüme çağındaki çocuklarda, cobb açısının 20° ve üzerinde olduğu durumlarda, eğriliğin ilerleyişini durdurmak ve eğriliği düzeltmek amacı ile korse tedavisi önerilir. Korse ile omurga asimetrik basınçlara karşı desteklenir, omurganın simetrik büyümesi hedeflenir.

Skolyoz Korse ile Düzelir mi?

Korse uygulamaları hastanın yaşına ve eğrilik tipine göre uzman bir kişi tarafından önerilmesi gerekmektedir. Yaş ve eğriliği uygun olan hastalarda konservatif tedavinin en önemli parametresidir. .Uzun süreli korse kullanımı kaslarda zayıflamaya neden olmaktadır.Tedavi süreci mutlaka 3boyutlu egzersizler ile desteklenmelidir Bu nedenle seçilecek korse çeşidinin uygulanacak 3boyutlu egzersizler ile uyumlu olması önemlidir. Omurga mobilitesinin korunması, korse içinde oluşabilecek kompansasyonların önlenmesi, kazanılan düzeltilmiş postürün aktif olarak devam ettirilebilmesi için tedavi surecinin egzersiz egzersiz ile desteklenmesi gereklidir.

• İyi bir tedaviyle beraber hastamızın tedaviye eşlik eden korsemizi giyebilir ve tolere edebilir olmasını istiyor, buna önem veriyoruz.

Uzman ekibimiz ile tedavi sürecinde her zaman yanınızdayız

vakum tüplü güneş enerji sistemleri detay enerji Beylikdüzü Perdeci