Sporcu Rehabilitasyonu

Futbolcularda menisküs ve ön çapraz bağ yırtıkları, tenisçilerde tenisçi dirseği, basketbolcularda sıçrayıcı diz hastalığı, halı saha amatör futbolcularında aşil tendon yaralanmaları, boksörlerde serçe parmak kırığı vb. bazı sporlarda özellikle bazı organ ve dokularımızda hasar oluşur. Bunların önceden bilinmesi, yaralanma olmasını önlemede çok yardımcı olduğu gibi yaralanmadan sonraki süreçte de önemlidir.

Sporcu sağlığında en önemli faktör yapılan spora göre olası yaralanma risklerinin önceden çok iyi bilinip bu risklere göre antrenman ve egzersiz düzenlemesi yapmaktır. Merkezimizde fizyoterapistler ve sertifikalı kişisel antrenörler size özel egzersiz reçetesi oluştururken  detaylı vücut ve hareket analiz yapmaktadır. Yaralanma olmaması için size özel koruyucu egzersiz programları uygulanır.

 

Yaralanma olduktan sonra ise spora dönüş için genellikle beklenen süre uzun ve zahmetli olmaktadır. Amacımız spora dönüş sürenizi kısaltmaktır. Bunun için sizin spor branşınıza ve yaralanmanıza özel egzersiz programları spor fizyoterapistlerimiz tarafından hazırlanır.

Başarılı ve başarısız sporcu arasındaki küçük farkları en kısa sürede aşağı çekmek ve rakiplerinizden daha başarılı olmak için profesyonel destek almalısınız.

Merkezimizde spora özel testler uygulayarak sakatlanma risk analiziniz yapılmakta ve size özel koruyucu egzersiz programlaması yapılmaktadır.

Merkezimizde daha önce geçirmiş olduğunuz sakatlıklar var ise spora dönüşünüzü hızlandırmak için fizyoterapi danışmanlığı hizmeti de vermekteyiz.

Merkezimizde kendi antrenmanlarınıza uygun periyodlama uygulanmaktadır. Bu sayede takım ya da bireysel branşınıza özel teknik antrenmanlarınızı kaçırmadan PT çalışmalarınız sağlıklı şekilde devam edecektir.

Dilerseniz antrenörleriniz ile iletişimde olup, durumunuz ve antrenman programlarınız hakkında düzenli aralıklarla bilgi verilebilmektedir.

Merkezimizdeki PT (personal trainer) çalışmalarınız spor fizyoterapisti ve sertifikalı kişisel antrenörler eşliğinde yapılmaktadır.

Merkezimizde Sporculara Verdiğimiz Hizmetler

1) Beslenme Danışmanlığı

Sporcularda, yapılan sporun kalitesini yükseltmek ve sağlıklı bir fiziksel yapıya sahip olabilmek için yeterli ve dengeli beslenme büyük önem taşımaktadır. Sporcuların beslenmesi yaptığı spor türüne, süresine, sıklığına, yaş, cinsiyet, hastalıklar vb. kriterlere göre değerlendirilir. Spor yaparken sporcunun enerji metabolizmasını, kendi kilosu ve antrenmanına uygun kaloriyi bilmesi, buna uygun beslenmesi performansını arttırarak başarıyı daha kolay elde etmesine yardımcı olacaktır.

Merkezimizde doğru beslenme kurallarına uymak için diyetisyenimiz tarafından özel beslenme programı yapılmaktadır.

2)Sakatlıklar Korunma

Başarılı bir sporcu olabilmek ve spor hayatımızda performansımızın en üst seviyede olması için sakatlıklardan olabildiğince korunmalıyız. Bu yüzden sakatlıkların ne olduğu, nasıl meydana geldiğini ve korunma yöntemlerini iyi bilmeliyiz.

Sakatlanma riskini en aza indirmek için vücut postür analizi,yürüme analizi ve ayak analizlerini yapıldıktan sonra branşınıza ve sizin isteklerinize özel olarak planlanan antrenman programları Personal Trainer /Fizyoterapist eşliğinde birebir olarak uygulanmaktadır.  Eksikliklere anında müdahale edilmekte ve bu sayede sakatlıklar minimuma indirgenmektedir.

3)Manuel Terapi

4)Personal Training

Branşınıza ve sizin isteklerinize özel olarak planlanan antrenman programları Personal Trainer eşliğinde birebir olarak uygulanmaktadır.

Antrenman programı yapılmadan önce eksikliklere anında müdahale edebilmek için sporcuya ve spora özgü testlemeler yapılmakta ve bu sayede sakatlıklar minimuma indirgenmektedir.

Merkezimizdeki PT çalışmalarınız spor fizyoterapisti ve sertifikalı kişisel antrenörler eşliğinde yapılmaktadır.

5)Postür Analizi

6)Ayak Analizi / Tabanlık

7)Yürüyüş analizi

8)Antropometrik Testler

Sporcuların fiziksel ve vücut yapı özelliklerine ait parametrelerin değerlendirilmesini içermektedir. Bu parametreler; boy, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, yağsız vücut kitlesi, somatotip (yağlılık, kaslılık, incelik), total vücut suyu, sağ ve sol olmak üzere kol ve bacaklar ile gövdeye ait bölgesel yağ ve kas kitlesi dağılımından oluşmaktadır.

Yağ kitle kuvvet üretimine katkıda bulunmadığından; sporcuların daha hızlı, daha yüksek ve daha kuvvetli olabilmesi için kas kitlesinin optimal düzeyde olması gereklidir.

vakum tüplü güneş enerji sistemleri detay enerji Beylikdüzü Perdeci