Skolyoz Tedavisinde Yanlış Bilinenler?

Skolyoz Tedavisinde Yanlış Bilinenler!

Doktorlar tarafından cerrahi müdahale gerektirmeyen pediatrik skolyoz vakalarının tedavisinde en yaygın tavsiye gözlem ve beklemektir. Türkiyedeki ve dünyadaki birçok omurga cerrahının standartı 45 dereceye kadar gözlemdir. 45 dereceden sonra metal plaklarla omurgayı sabitleyen büyük bir cerrahi yapılır.

Ülkemizdeki çoğu doktor çekilen röntgen filmleri ile omurgadaki olağandışı eğriliklerin kendi başına stabilize(durması) olup olmadığına bakarlar ve bu süreçte skolyozlu bireyleri konservatif (cerrahi dışı) tedavilere yönlendirmezler.

Skolyozun  ilerleme riskinin en fazla olduğu ergenlik dönemi en tehlikeli zamandır.Çünkü gelişme çağındaki hızlı büyüme eğriliği arttırma eğilimindedir. Hiçbir şey yapmadan omurgayı kendi haline bırakmak eğriliğin  derecesinin zamanla artmasına ve skolyoz cerrahisine yol açabilir. Bu yüzden cerrahların hastalarını Schroth Yöntemi gibi üç boyutlu ve bilimsel olarak kanıt değeri olan skolyoz egzersizlerine yönlendirmeleri gerekir.

Skolyoz tedavisinde asıl amaç beklemek değil, eğriliğin düzeltilebilir olduğu zamanlarda egzersiz ile açı değerini durdurmak veya açı değerini düşürmek olmalıdır!

İstatiksel olarak skolyozlu bireylerin sadece %1-2’sinin ameliyat olması gerektiği yazmaktadır. Peki cerrahi dışında kalan bireylere ne olacak? Cerrahi oran bu kadar az olmasına rağmen neden skolyozlu bireyler tek iyileşme yollarının ameliyat olduğunu düşünüyorlar?

Bilinen ve kesinliği olmayan ikinci bir konu ise skolyoz eğriliğinin durması ile skolyozun ilerleme riski taşımadığı söylenir.Bu çoğunlukla doğru olsa da her skolyoz için bunun garantisi verilemez.

Skolyoz eğrilğiniz durmuş olsa bile egzersiz ile açınızı düşürmeyi hedefleyin! Çünkü zamanla bel ve sırt problemleri yaşamaya başlayabilir, ilerleyen yaşlarda da fıtık gibi disk problemlerine maruz kalabilirsiniz. Eğriliği olan omurga asimetrik yüklenmelerin etkisi altında kalır.Asimetrik yüklenmeleri dengelemek için hiçbir şey yapılmazsa yer çekimi etkisiyle skolyozun ilerlemesi  söz konusu olabilir. Bu yüzden kişilerde orta hat algısını oluşturan üç boyutlu Schroth egzersizleri önerilmeli ve günlük yaşam aktivitelerinde omurgalarını  düzelten duruş önerilerinde bulunulmalıdır

Sonuç olarak skolyozunuz kötüleşene  kadar beklemeyin! Size özel üç boyutlu egzersiz programı çıkarabilecek omurga fizyoterapistinize danışın!

 

vakum tüplü güneş enerji sistemleri detay enerji Beylikdüzü Perdeci